GAPP System, spol. s r. o.

+420 251 081 731

info@gapp.cz

ScaleIO 1.31 - malá změna která by neměla uniknout Vaší pozornosti

Publikováno 06. 01. 2015

ScaleIO 1.31 - malá změna která by neměla uniknout Vaší pozornosti

Na sklonku roku 2014, přesněji 16. prosince 2014, byl vydán minoritní update softwarově definovaného úložiště EMC ScaleIO. Vzhledem k tomu, že termín vydání nové verze 1.31 byl tak blízko Vánočním svátkům, s největší pravděpodobností jste tuto změnu nezaregistrovali. A proto je lepší si tuto novinku přiblížit až teď.

Jen krátký úvod co ScaleIO je – jedná se o softwarově definované úložiště, které se vyznačuje vynikající univerzálností použití. Podporovaná je široká škála serverového hardware a operačních systémů. ScaleIO se skládá ze třech základních softwarových komponent:

  • SDS – ScaleIO Data Server – serverová část zajišťující služby distribuovaného úložiště
  • SDC – ScaleIO Data Client – klientská část zajišťující zpřístupnění diskového prostoru v OS
  • MDM – Meta Data Manager – správa konfigurace klastru a další informace o klastru


I přesto, že je verze 1.31 minoritní update, obsahuje relativně zajímavou změnu specificky pro VMware prostředí. Díky univerzálnosti ScaleIO bylo v předchozích verzích nutné vytvořit VM ve které bylo provozované SDC. Až pomocí VM s SDC šlo zpřístupnit datový prostor virtuálním strojům pomocí iSCSI protokolu. Tento postup byl funkční, ale zajisté se nejednalo o ideální a efektivní řešení.

S verzí ScaleIO 1.31 se výše uvedené mění zásadním způsobem. ScaleIO Data Client je nově integrován ve formě VMkernel modulu do ESXi. Tedy přímo v jádru hypervizoru a není potřeba jej implementovat ve formě virtuálního stroje. Tento krok má za následek hned několik zlepšení:

  • Výrazně jednodušší implementace ScaleIO pro VMware
  • Možnost dosáhnout vyšší IOPS výkonnosti, vyšší propustnosti a nižší latence díky integraci na úrovni jádra hypervizoru
  • Odpadá nutnost „překladu“ na iSCSI zařízení


Na závěr lze říci, že nová verze ScaleIO 1.31 je stále velice univerzální platformou softwarově definovaného úložiště. Verze 1.31 ale hodně zapracovala na efektivitě a snadnosti použití v prostředí VMware.

Zaujala vás naše nabídka?
Domluvte si s námi nezávaznou konzulaci!

+420 251 081 731

sales@gapp.cz

GAPP System, spol. s r. o.

Petržílkova 23
Praha 5 - Stodůlky
158 00

IČ: 60487291
DIČ: CZ60487291