GAPP System, spol. s r. o.

EN

+420 251 081 731

sales@gapp.cz

LinkedIn

Sezóna 2019

GAPP System Cabtech Racing Team v roce 2019

Do sezony 2019 vstoupil tým ve stejném složení, jaké bylo v premiérové sezoně 2018, to znamená Jitka Čábelická, Matěj Průdek a Tomáš Dudek, všichni pod vedením týmového manažera a duše týmu Pavla Čábelického. Do závodního programu bohužel nenaskočil Tomáš Dudek; vleklé zdravotní problémy v oblasti achillovy šlachy a svalových úponů mu neumožnily závodit, tým hledal intenzivně, za pomoci nejlepších kapacit v oboru, řešení problému.

Únorové tradiční závody na Kypru ukázaly, že Jitka vstupuje do sezony v dobré formě, u Matěje už výsledky nebyly tak skvělé, jak tým očekával. Dubnová klání tento trend potvrdila a kvapem se přiblížila nejdůležitější část závodní sezony; start seriálu světových pohárů.

Květen přinesl první dvě klání v německém Albstadtu a hned o týden později v Novém městě na Moravě. Na blátivé trati v Albstadtu Jitka potvrdila svou příslušnost v širší světové špičce a v závodě, který je vždy plný očekávání a

nejistoty, protože jde o konfrontaci závodníků na nejvyšší úrovni po dlouhé době, obsadila devatenáctou příčku.

Již o týden později se celý kolotoč světového poháru roztočil v oblíbeném středisku na Vysočině. Totiž oblíbeném; oblíbeném drtivou většinou bikerů z celého světa, díky skvělým tratím, parádní organizaci a zejména famózní divácké kulise. Je ale třeba říct, že Jitka nemá českou trať za nejoblíbenější v seriálu, protože tady chybí aspoň jeden dlouhý kopec do tahu, což je její velmi silná stránka. I tak bojovala v kulise více než dvaceti tisíc diváků skvěle a zajela si zde své osobní maximum, dvaadvacáté místo.

V kategorii mužů do 23 let se stále nedařilo Matějovi, a tak musel tým přistoupit k radikálnímu řešení. Ve spolupráci s naším skvělým trenérem Karlem Martinkem bylo Matějovi naordinováno přerušení závodního programu a návrat k tréninku s vizí, že se pokusí připravit na druhou půlku sezony.

Český pohár XCO

Jedna z preferovaných aktivit na českém území je pro tým i šestidílný Český pohár v olympijském cross country. Neúprosný kolotoč závodů se naplno rozjel v dubnu na nové trati v Městě Touškov a zakončen byl v červenci na trati v Hlinsku. Jitka přes drobné zaváhání v úvodním dějství vzala poté taktovku pevně do své ruky a nakonec slavila obhajobu prvenství v tomto dlouhodobém seriálu nejvyšší ligy cross country. Krásný důkaz o stálosti vysoké formy.

Mistrovství České republiky XCO

Poslední závod zmíněného Českého poháru XCO se odehrál na velmi specifické trati v Hlinsku, jednalo se současně o mistrovství České republiky, kde Jitka obhajovala svůj titul z roku 2018 a do závodu nastoupil po dlouhé pauze také Matěj Průdek s cílem poprat se o titul v kategorii mužů do 23 let. Jitka nezklamala a od počátku se ujala vedení v závodě. I když se jí podle jejích slov nejelo optimálně, nakonec dokázala vítězné tažení dotáhnout do zdárného konce. Tým nakonec odjížděl z Hlinska s double! Matěj se dokázal na trati vymačkat až do morku kosti a stal se mistrem republiky v kategorii do 23 let, vzhledem ke svému věku poprvé a naposledy v kariéře. 

Hlavní letní část sezony

Je potřeba zdůraznit, že celá sezona byla pro Jitku mimořádně důležitá s ohledem na nominaci na olympijské hry v roce 2020. Náročnost se násobila i tím, že se jedná o boj na více bitevních polích. Stačí si uvědomit zmíněný Český pohár, mistrovství republiky, Světový pohár, mistrovství Evropy a mistrovství světa. To všechno jsou klání, která sleduje i reprezentační trenér, který připravuje nominaci.

Pro start na olympiádě musí být nejdříve Česká republika v tzv. „národním rankingu“ v takovém pořadí, aby vůbec měla možnost svého sportovce do příslušné kategorie horských kol nominovat.

Ale to není všechno. Pro start na olympiádě musí být nejdříve Česká republika v tzv. „národním rankingu“ v takovém pořadí, aby vůbec měla možnost svého sportovce do příslušné kategorie horských kol nominovat. I v tomto ohledu udělala Jitka pro svou vlast a samozřejmě i sebe a týmové partnery vše, co bylo v jejích silách. V nejdrsnější části sezony, tj. od začátku července do začátku září absolvovala osm těžkých závodů na nejvyšší úrovni, včetně mistrovství Evropy (krásné 13. místo) a mistrovství světa (20. místo) na dvou kontinentech. Opět prokázala velice stabilní výkonnost a do českého rankingu přinesla výrazně více než polovinu všech bodů za Českou republiku.

Radost v Lenzerheide

Z emocionálně nejsilnějších dojmů sezony je třeba vypíchnout předposlední závod seriálu světových pohárů, který se odehrál na trati ve švýcarském Lenzerheide, tedy v místě, kde Jitka v roce 2018 slavila svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa, 18. místo. Vzpomínky tedy víc než příjemné. Ve fantastickém závodě, kde dokázala dlouho jezdit v první desítce se všemi světovými esy, nakonec obsadila famózní 12. místo, což je nepochybně její nejcennější novodobý výsledek.  

Ztráty a vítězství – Tokio na dohled

Tým GAPP System Cabtech zaznamenal v roce 2019 řadu cenných vítězství, ale i dílčích ztrát. Až ve druhé polovině roku se podařilo nalézt hlavní příčiny zdravotních potíží Tomáše Dudka; ten sice musel začít se sportovními aktivitami velice opatrně, ale potíže ustoupily, a tak to vypadá, že se v sezoně 2020 dnes již bývalý juniorský mistr republiky, vrátí k aktivnímu závodění. Tady patří velký dík za trpělivost především partnerům týmu, kteří ve spolupráci s vedením týmu nikdy nepřestali věřit v pozitivní obrat, Tomáše vždy podporovali a umožnili mu se lépe vyrovnat se situací, kdy celou sezonu strávil na závodech a týmu pomáhal, ale na trať se nepodíval ani jednou. Pro tak mladého závodníka určitě nezáviděníhodná situace.

Špatně rozjetá sezona stála nakonec místo v týmu Matěje Průdka. Týmový manager po konzultacích s partnery nakonec rozhodl o tom, že smlouva se závodníkem nebude

dále prodloužena, a to zejména z toho důvodu, že přetrvávaly rozpory v tom, jakou přípravu měl absolvovat na základě zpracovaného tréninkového plánu a jak on sám cítil potřebu tyto pokyny respektovat a naplňovat.

Jednoznačně největší odměnou pro tým, jeho partnery, a hlavně pro Jitku samotnou bylo listopadové rozhodnutí národního trenéra, který udělil Jitce podmíněnou nominaci na Olympijské hry do Tokia! Každopádně jde o odměnu za tvrdou práci, kterou podstoupila závodnice, o systematickou práci týmu, která ale je po celou dobu postavena na pevných, a hlavně férových vztazích s týmovými partnery. Dá se říct, že tato nominace naplňuje cíle, se kterými vstupoval GAPP System jako hlavní partner do týmu, totiž soustavnou prací dosáhnout jasně stanoveného cíle a tím posunout firmu/tým na úplně jinou kvalitativní úroveň.

Jednoznačně největší odměnou pro tým, jeho partnery, a hlavně pro Jitku samotnou bylo listopadové rozhodnutí národního trenéra, který udělil Jitce podmíněnou nominaci na Olympijské hry do Tokia!