Sezóna 2020

GAPP System – Kolofix MTB Racing team v sezoně 2020

Počet členů týmu se pro letošní rok rozrostl. Vedle olympijské naděje Jitky jsou to dva závodníci kategorie do 23 let (U23) Tomáš Dudek a Alvin Tomášek. V prestižní mužské kategorii ELITE za týmové barvy bude nastupovat Lukáš Kobes.

Níže jsou ty nejzajímavější sportovní podniky, které se uskuteční v jednotlivých měsících letošního roku. Obecně je třeba poznamenat, že Jitka má přípravu i skladbu závodů přizpůsobenou olympiádě, mladí kluci by měli absolvovat většinu zahraničních startů spolu s Jitkou. Lukášovou úlohou bude držet prapor GAPPu zejména v českých luzích, hájích a horách. Změny v obsazení startovních listin jsou možné podle aktuálního stavu zdraví a sportovní formy jednotlivých závodníků.

K pochopení systému závodů v disciplíně „olympijské Cross Country“ (XC) následuje stručná poznámka k označování jednotlivých klání. MS značí mistrovství světa, ME je mistrovství Evropy, zkratka SP označuje světový pohár, o jeden stupínek nižší kategorie než světové poháry jsou stále velice prestižní soutěže označované HC (Hors Class), třetí úroveň závodů obsažená v mezinárodním kalendáři UCI je pak značena C1. A abychom byli úplní; ČP jsou závody Českého poháru horských kol, KPŽ dnes již okřídlená značka seriálu maratonských závodů pro širokou veřejnost. MČR – mistrovství republiky. Veškerá uvedená označení jsou tradiční, takže se s nimi můžete setkat kdykoliv v budoucnosti.

SEZONA 2020 JE NARUŠENA KORONAVIROVOU PANDEMIÍ A TERMÍNY ZÁVODŮ SE MĚNÍ (SPÍŠE RUŠÍ) VELMI ČASTO. Pro aktuální informace sledujte FB.

Program na sezonu 2020:

ÚNOR

26. – 29. Sunshine Cup (Kypr), etapový závod dvojic (Jitka, U23)

BŘEZEN

4. – 14. poslední velké předsezónní soustředění Kanárské ostrovy (kompletní tým)
29. C1 Langenlois (Rakousko) (celý tým) tradiční první prověrka výkonnosti v olympijském X

DUBEN

4. – 5. HC Nalles  (Rakousko) (Jitka, U23)
4. ČP Brno (Lukáš)  
25. ČP Město Touškov (celý tým)
26. HC Heubach (Německo) (Jitka)

KVĚTEN

2. ČP Zadov (Lukáš, U23)
14. – 17. ME Graz Rakousko (Jitka, U23)
22. SP Nové Město na Moravě (Jitka, Lukáš)
30. ČP Hlinsko (celý tým)

ČERVEN

6. HC Granichen (Švýcarsko) (celý tým)
13. ČP Bedřichov (Lukáš)
19. SP Andorra (Jitka, U23)
25. MS Albstadt (Německo) (Jitka, U23)

ČERVENEC

10. – 12. MČR XCO Pec pod Sněžkou (celý tým)
27. Olympijský závod Tokio (Jitka)

SRPEN

1. KPŽ Šumava Zadov (celý tým)
8. KPŽ Hustopeče (celý tým)
14. SP Lenzerheide (Švýcarsko) (Jitka, U23)
20. – 23. Trans Schwarzwald - etapový závod (Německo) (Jitka, U23)

ZÁŘÍ

6. HC Basel, Švýcarsko (Jitka, U23)
11. SP Val di Sole (Itálie) (Jitka, U23)
18. SP Les Gets (Francie) (Jitka, U23)
26. – 27. MS Marathon – maratonské mistrovství světa Sakarya (Turecko) (Jitka)

ŘÍJEN

3. KPŽ Ralsko (celý tým) poslední závod sezony

Jak nakonec tahle "covidová" sezona dopadla?

GAPP System – Kolofix MTB Racing Team – (ne)sezona 2020 je minulostí

Zdá se to jako by to bylo v pravěku; když letos v únoru naši závodníci odlétli na první závody na Kypr, všechno se zdálo jasné, nalajnované, s parádním vrcholem na olympiádě v Japonsku. Jak se ale říká, člověk míní a Pán Bůh mění…
Od březnového soustředění na Kanárech šlo všechno rychle z kopce. Rušily se závody jak na běžícím pásu a to nejen u nás v Česku, ale všude po světě. Závodní program, tak pečlivě manažerem týmu nalajnovaný, vzal brzy za své. Postupně bylo víc než jasné, že ani olympiáda v Japonsku se neuskuteční a v souvislosti s tím nakonec reprezentační trenér zrušil i nominaci Jitky do Tokia, i když původně bylo řečeno, že tato nominace se přenese do roku 2021…
Udržet motivaci závodníků do smysluplného tréninku v takové době, kdy nikdo neví, zda se vůbec bude závodit a pokud ano, kde to bude a za jakých podmínek, to je velký kumšt. V tuhle chvíli se ale osvědčilo partnerství GAPPu a týmu v celé šíři. Dovolím si tvrdit, že v tomto momentě tým položil základ pozdějších úspěchů dosažených na sklonku sezony. Na rozdíl od drtivé většiny naší konkurence, která přežívala v jakési polo hibernaci  jsme neopustili víru ve znovuobrození závodního programu. Čemu za to děkovat? Důvodů je několik. Náš hlavní partner GAPP System nás všemožně podpořil, nenechal nás ani na vteřinu pochybovat o tom, že naše cesta je pořád společná a to dalo závodníkům nejen pocit bezpečí a jistoty, ale samozřejmě i chuť se věnovat korigovaným závodním plánům.
V Česku se nakonec začalo závodit od května. Česko se stalo jakousi baštou, kam za závoděním dojížděli sportovci nejen z Evropy, ale z celého světa. O to skvělejší je fakt, že hlavní tahoun týmu Jitka dokázala obhájit prvenství v Českém poháru a rovněž ukořistila na „své“ trati v Peci pod Sněžkou dominantním způsobem mistrovský titul, takže i v roce 2021 ji budeme moci sledovat v bílém závodním oblečení, rozhodně nepřehlédnutelném kdekoliv se postaví na start. Kromě vítězství v olympijském cross country přidala Jitka následujícího dne jako bonus i zlato v disciplíně up hill (v podstatě časovka do kopce). 
A co víc! Svůj progres v sezoně přetavil Lukáš Kobes v nominaci do reprezentačního týmu na mistrovství světa i Evropy. I jemu patří absolutorium, jeho výsledky byly v celé sezoně velice potěšující.
Vyvrcholení celé podivné sezony přišlo na unikátním dvojzávodě Světového poháru konaném v Novém Městě na Moravě až v samém závěru září. Jitka tady absolvovala hned čtyři závody a ve všech dosáhla velice hodnotných umístění. To ale zdaleka nebylo vše. Hned o týden později následovalo mistrovství světa v rakouském Leogangu a famózní jízda Jitky v boji o Top 10. Konečné jedenácté místo bylo skvělým vyvrcholením jejího snažení o vstup do skutečně té nejužší světové špičky. I pro všechny z realizačního týmu byl tento výsledek odměnou a sledovat Jitku na obrazovce na posledních pěti stech metrech trati vehnalo do očí pár slz dojetí snad všem z takového úspěchu. Aby se však závodníkům nezkrátily žíly, museli ještě dál komplikovaně cestovat do Monte Tamaro v Itálii k poslední štaci; mistrovství  Evropy. I osmé vystoupení Jitky ve čtyřech týdnech skončilo výborně. Závod na trati, která určitě nebyla svým charakterem jejím šálkem kávy, dokončila na třináctém místě a Lukáš Kobes pak přidal šestatřicátou pozici, když do závodu startoval z poslední řady a kromě toho musel z velmi nadějné pozice řešit defekt.   
O letošní sezoně 2020 by se dalo napsat mnoho. Nejdůležitějším faktem ale dle mého názoru zůstává, že jsme jako tým včetně našich důležitých partnerů zůstali pohromadě, vzájemně se podpořili a nakonec rok, který už se snad v takovéto podobě nebude opakovat, ozdobili skvělými výkony a výsledky. Vážíme si takového vztahu a hledíme dopředu. Po krátké přestávce totiž začne příprava na novou sezonu 2021 a jak doufáme, také na druhé olympijské hry v Tokiu 2021. Tak snad druhý pokus už vyjde. A bychom nezapomněli na to nejdůležitější! Jitka už má svou zaslouženou nominaci do Japonska zpátky v kapse!